Postimet me te fundit

I prishet makina ne mes te rruges, por ajo cfare ndodh me pas do i ndryshoi jeten.

Ajo ishte duke udhëtuar me makinën e saj, krejt e vetme. Në një vend të pabanuar makina pëson një defekt. E ndaloi makinën dhe doli jashtë të shohë ç’mund të bënte, por u zhgënjye shpejt. Dëmi mesa dukej ishte i rëndë. Hyri brenda dhe u përpoq ta ndezë, por makina nuk ndizej dhe kishte një zhurmë të frikshme. Qëndroi...


Mos shko ne kishe, ji kisha!

Diten qe pranove Jezusin, syte e tu preken nje realitet ndaj te cilit ishe i pandjeshem dhe i paditur. Zemra jote u zhyt ne nje paqe te thelle qe nuk e kishe njohur me pare. Te pakten keshtu ka qene per mua. Ajo me te vertete i ngjante dites se lindjes, qe mes shume dhimbjesh e sforcimesh kisha ardhur...


Vipat, Besimi, beteja e tyre e humbur me drogen, beteja jone me ta

Ata jane idhujt qe i gjejme neper postera ne dhomat, apo neper endrrat dhe deshirat e adoleshenteve. Nje koncert, autograf, takim, fotografi e tyre, do te ruhen me fanatizem si trofeja e jetes dhe ndoshta nje nga ngjarjet me te vecanta. Do te imitohen, ndiqen, kopjohen. Do te pergojohen dhe paparacizohen. Do te zene faqet e gazetave e revistave,...


Fjala e pastorit në përcjelljen e fundit të Florit.

Te dashur miq Te dashur prinder te Florit,Alban, Blerina, Kaltrina, Daniel Flori Vertet beson se mund te pranojme nje ikje si kjo, e te heshtim? Kjo nuk ishte shaka miku im, miku yne. Kete as qe duhej ta nepermendje miku im , Miku yne. Ti sduhej te ikje keshtu si nje gjethe vjeshte se ishe me shume se vjeshta, . Kishte me shume ngjyra...


Fuqia e Faljes

Kur plage te thella na kane shkaktuar, nuk sherohemi kurre deri sa te falim. E falura nuk e ndryshon te kaluaren por e zmadhon te ardhmen. Mary Karen Read Related...


Historia e djalit plangprishes ne kohet moderne. Fryme-ndalese!

Me siguri shume nga ju e kane lexuar historine e djalit plangprishes qe thyen zemren e te atit duke u larguar nga familja dhe duke shpenzuar pasurine e tij. Videoja e meposhtme eshte rikrijuar edhe njehere sikur te kishte ndodhur ne kohet e sotme dhe me siguri nuk mund ta shikosh pa te shkuar mendja tek ndonje familje qe...


Mesazhi i Papa Franceskut per shqiptaret

Mesazhi i Papa Franceskut per shqiptaret

Ungjilli i sotëm na thotë se, përveç Dymbëdhjetë Apostujve, Jezusi thërret shtatëdhjetë e dy nxënës të tjerë dhe i nis ndër fshatra e qytete për të kumtuar Mbretërinë e Hyjit (cfr Lk 10,1-9.17-20). Ai erdhi për të sjellë në botë dashurinë e Hyjit e dëshiron ta përhapë përmes bashkimit e vëllazërisë. Prandaj formon menjëherë bashkësinë e dishepujve, bashkësi misionare,...


Ndryshimi Fatal Midis Duhanpiresve dhe Jo-Duhanpiresve

mushkerite

Shume te rinj megjithese e dine qe nuk duhet te pine duhan prapeseprape nuk heqin dore nga ky ves. Ne paketat e cigareve shkruhet me shkronja te medha dhe te zeza qe pirja e duhanit shkakton vdekjen por as kjo nuk ka patur shume sukses. Videoja e meposhtme eshte e frikshme dhe shpresoj qe do ndergjegjesoje miqte duhan pire te...


Heroi që nuk deshëm ta “identifikojmë”

nga Fatos Baxhaku Kjo që do të lexoni më poshtë, është një histori e pazakontë, që ka ndodhur vetëm pak ditë më parë në kryeqytetin tonë. Është e pazakontë për nga akti i protagonistit, por edhe për kombinimin e çuditshëm mes heroizmit, thjeshtësisë, përulësisë, nga njëra anë, dhe indiferencës, shpërfilljes dhe harresës nga ana tjetër. Heroi – në të gjitha...


Ikni, o të krishterë nga tokat tona!

Artikulli i meposhtem eshte nje vajtim per fatin e shume te krishtereve ne Lindjen e Mesme, shkruar dhe publikuar ne gazeten Al -Qabbas nga Ahmad Sarraf, nje Musliman po nga Lindja e Mesme: “Ikni, o të krishterët e Damaskut, Yabroud dhe Malula, nga trojet tona. Ikni, o të krishterët e Mosulit, Niniveh dhe Bagdadit, nga vendet tona. Ikni, o te...